• Monika Garyantesiewicz

Planowanego Roku 2020!

Wróciliśmy po przerwie świątecznej i jesteśmy pełni zapału gotowi na wyzwania w 2020 roku. Przed nami nowe postanowienia, które zaplanowaliśmy pod koniec zeszłego roku. Mamy ambitne cele, dla  większości z nas ukierunkowane na wzrost sprzedaży i rozwój firmy. Czy naprawdę jesteśmy gotowi na ich zrealizowanie? Czy wiemy jak chcemy osiągnąć nasze założenia? 
Plan Marketingowy 2020


Czym są cele bez strategii, która pokazuje nam w jaki sposób chcemy je zrealizować? Czy jesteśmy w stanie spełnić nasze oczekiwania nie posiadając planu i opierając się na schematach wypracowanych w przeszłości? Czy przeanalizowaliśmy co nam się udało w zeszłym roku? Czy wiemy czego nie chcemy powtarzać? Czy jesteśmy świadomi jakie działania przyniosły nam największe korzyści i w jaki sposób chcemy je udoskonalić? Aby osiągnąć cele na ten rok potrzebujemy planu i strategii, które pokażą nam jak te cele zrealizować. 


Plan marketingowy pozwala na budowanie skalowalnego modelu sprzedaży. Pomaga zaplanować przychody w firmie oraz na bieżąco reagować na potencjalne zagrożenia. Powinien być skorelowany z planem sprzedażowym i realizować cele biznesowe firmy. Plan marketingowy to nasza mapa drogowa, której używamy do realizacji i monitorowania strategii marketingowej w danym okresie czasu. 


Strategia marketingowa, a plan marketingowy


Strategia marketingowa opisuje, w jaki sposób firma osiągnie określoną misję lub cel. Obejmuje to kampanie marketingowe, treści, kanały i narzędzia, których będą używać do realizacji tej misji i śledzenia jej efektów. Plan marketingowy zawiera jedną lub więcej strategii marketingowych. Jest to struktura, z której tworzone są wszystkie Twoje strategie marketingowe, i pomaga połączyć każdą strategię z celem biznesowym.


Jak napisać plan marketingowy?


Określ misję swojej firmy.

Określ KPI dla tej misji.

Zidentyfikuj swoich klientów.

Opisz swoje inicjatywy i strategie dotyczące treści.

Jasno zdefiniuj pominięcia swojego planu.

Określ swój budżet marketingowy.

Zidentyfikuj swoją konkurencję.

Przedstaw realizatorów planu i ich obowiązki.

1. Określ misję swojej firmy.

Pierwszym krokiem do napisania planu marketingowego jest określenie misji. Misja powinna służyć głównej deklaracji firmy. Bądź konkretny, ale niezbyt konkretny. W planie marketingowym rozwiniesz sposób zdobywania nowych klientów i realizacji tej misji.


Na przykład, jeśli misją Twojej firmy jest „sprawienie, aby korzystanie usług było cudownym doświadczeniem”, Twoją misją marketingową może być „przyciągnięcie odbiorców X, edukowanie ich w branży X i przekształcenie ich w użytkowników naszej platformy”


2. Określ KPI dla tej misji.

Każdy dobry plan marketingowy opisuje, w jaki sposób będzie śledził postępy swojej misji. Aby to zrobić, musisz określić kluczowe wskaźniki wydajności lub w skrócie „KPI”. Wskaźniki KPI to indywidualne wskaźniki mierzące różne elementy kampanii marketingowej. Jednostki te pomagają ustalić krótkoterminowe cele w ramach misji i informować o postępach liderów biznesu.

Weźmy naszą przykładową misję marketingową z powyższego kroku. Jeśli częścią naszej misji jest „przyciągnięcie odbiorców X”, możemy śledzić odwiedziny w witrynach za pomocą bezpłatnych wyświetleń strony. W tym przypadku „bezpłatne wyświetlenia strony” to jeden KPI i możemy zobaczyć, że liczba wyświetleń strony rośnie z czasem.


3. Zidentyfikuj osobowość kupującego - PERSONY

PERSONA to opis, klienta którego chcesz przyciągnąć. Może to obejmować wiek, płeć, lokalizację, wielkość rodziny, stanowisko i inne. Każda persona powinna być bezpośrednim odzwierciedleniem klientów Twojej firmy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszyscy liderzy biznesu zgadzali się co do tego kto jest grupą docelowa działań marketingowych.


4. Opisz swoje inicjatywy i strategie dotyczące treści.

Strategia treści powinna określać jakie typy treści stworzysz. Mogą to być posty na blogach, filmy na YouTube, infografiki, ebooki i inne. Możesz opisać objętość treści w odstępach dziennych, tygodniowych, miesięcznych, a nawet kwartalnych. Wszystko zależy od przepływu pracy i krótkoterminowych celów, które ustalasz dla swoich treści.

Kluczowe wskaźniki wydajności KPI mogą obejmować ruch organiczny, ruch w mediach społecznościowych, ruch e-mail i ruch związany z poleceniami. Twoje cele powinny również obejmować strony, do których chcesz kierować ten ruch, takie jak strony produktów, blog lub inne strony docelowe. Uwzględnij kanały, na których będziesz rozpowszechniać tę treść (Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Pinterest i Instagram) i wszelkie płatne reklamy, które będą miały miejsce na tych kanałach.


5. Jasno zdefiniuj pominięcia swojego planu.

Plan marketingowy wyjaśnia również, na czym działania marketingowe nie będą się koncentrować. Pominięcia pomagają uzasadnić twoją misję, osobowości kupujących, kluczowe wskaźniki wydajności i treść. Nie możesz zadowolić wszystkich w ramach jednej kampanii marketingowej.


6. Zdefiniuj swój budżet marketingowy.

Twoja strategia dotycząca treści może wykorzystywać wiele bezpłatnych kanałów i platform, ale działania marketingowe zawsze wiążą się z pewnymi ukrytymi wydatkami. Niezależnie od tego, czy są to opłaty freelancerów, sponsoring czy grafiki na social media, wykorzystaj te koszty do opracowania budżetu marketingowego i nakreśl każdy wydatek w tej części twojego planu marketingowego.


7. Zidentyfikuj swoją konkurencję.

Częścią działań marketingowych jest wiedza z kim konkurujesz lub z kim warto nawiązać współpracę.  Zbadaj kluczowych graczy w swojej branży i rozważ profilowanie każdego z nich.

Pamiętaj, że nie każdy konkurent będzie stawiał takie same wyzwania przed Twoją firmą. Na przykład, podczas gdy jeden z konkurentów może zajmować wysokie pozycje w wyszukiwarkach pod kątem słów kluczowych, inny konkurent może mieć duży wpływ na sieć społecznościową, w której planujesz założyć konto.


8. Przedstaw uczestników planu i ich zadania

Po pełnym opracowaniu planu marketingowego nadszedł czas, aby wyjaśnić, kto co robi. Nie musisz zagłębiać się w codzienne projekty swoich współpracowników, ale powinieneś wiedzieć, kto odpowiada za określone zadania i monitorować ich efekty (KPI).


Gotowy do stworzenia własnego planu marketingowego? 

Potrzebujesz pomocy?


Kontakt


73 wyświetlenia0 komentarz

© 2019 by iMARKETING TRANSFORMER